علف زن, علف تراش

قیمت انواع علف زن

علف زن

دستگاه علف زن چیست؟

دستگاه علف زن یکی از پرکاربردترین ابزارهای باغبانی است که در انواع و اندازه های گوناگونی طراحی شده است. وظیفه اصلی دستگاه علف زن، همانطور که از نامش پیداست، تراشیدن و درو نمودن علف های هرز باغ، یونجه، علوفه و امثال این موارد می باشد.

دستگاه علف زن را می توان به یک داس پر قدرت و پر سرعت تشبیه کرد که استفاده از آن به باغ داران و کشاورزان در سرعت بخشیدن به امر پاکسازی باغ از گیاهان هرز کمک شایان توجهی می نماید.

تاریخچه علف زنی

اولین علف زن توسط یک مهندس انگلیسی بنام “ادوین بیرد” در سال ۱۸۲۷ اختراع شد ،هر چند که با مخترع انگلیسی ریچارد میلیدی، چندین دعوای حقوقی را از سر گذراند.

ماشین جوانه زنی در ابتدا برای برش چمن زمینهای ورزشی و باغهای گرانقیمت بعنوان یک جایگزین برتر بجای درو کردن طراحی شد.

ثبت اختراع در ۲۵ اکتبر ۱۸۳۰ بعنوان یک ترکیب جدید و کاربرد ماشین برای برداشت یا برش سطوح سبزیجات چمنی، گیاهان چمنزار و زمینهای تفریحی انجام شده است.

ثبت اختراع به دولت رفت و دولتمردان، خودشان از آن استفاده کردند و آن را سرگرم کننده، مفید و ایمن تشخیص دادند. این ماشین بیش از ده سال دوام آورد تا اختراعات بعدی ماشینی را بوجود آوردند که می توانست از نیروی اسب یا الاغ استفاده کند و ۶۰ سال بعد چمن زن با ماشین بخار ساخته شد.

وجین زن,داس موتوری بنزینی,علف زن شارژی,علف تراش شارژی,علف تراش و شاخه زن,علف تراش الحاقی,ادوات علف زن, ادوات قابل نصب به علف زن,ادوات قابل نصب به علفتراش,علف زن چند کاره,علفزن چند کاره, علفتراش چند کاره,دستگاه دروگر چند کاره,قیمت علف زن هوندا,علف زن بنزینی هوندا,لیست قیمت علفتراش هوندا,لیست قیمت علف تراش,علف زن دستی, بهترین علف زن,علف تراش اشتیل,قیمت علف زن کوله پشتی اشتیل,علف تراش چند کاره,علفزن دستی چند کاره,قیمت علف زن دستی,قیمت علف تراش دو چرخ, قیمت علفتراش دو چرخ, علفزن دو چرخ ,قیمت انواع علف زن دو چرخ,

لیست قیمت علف زن : مقایسه مشخصات و قیمت روز انواع علف زن ..
علف-زن

ویژگی های یک علف زن ایده آل

۱- دستگاه دارای توان و قدرت مناسبی باشد.

۲- دارای تعادل مناسبی باشد تا اپراتور بتواند به راحتی با آن کار کند و خطری در حین کار ایجاد ننماید.

۳- تیغه های برش دهنده دارای کیفیت و استحکام مناسبی باشد.

۴- سازگاری مناسبی با محیط زیست داشته و آلودگی کمی ایجاد نماید.

۵- دستگاه دارای گارانتی و خدمات پس از فروش باشد.

عوامل مهم در انتخاب ماشین علف زن مناسب

۱- سریع‌ترین و راحت‌ترین راه چیدن چمن و علف‌های هرز یا حتی برداشت یونجه استفاده از دستگاه علف زنی ست. (اندازه چمنی که میخواهیم بر روی آن کار کنیم).

۲- مساحت زمینی که قصد اجرای عملیات را در آن دارید و همین‌طور حجم و نوع علفی که باید چیده شود نقش مهمی در انتخاب دستگاه علفزن شما بازی می‌کند. سطح زمین به چه صورت است (مسطح یا تپه).

۳- تعداد و نوع موانع شامل درخت ها، باغچه های گل و …دستگاه حاشیه‌زن محدودیت‌های یک دستگاه چمن‌زن را ندارد، می‌تواند تمام علف‌ها و چمنهای کناره را به خوبی بچیند؛ اگر چه کیسه یا سبدی برای جمع کردن چمن به طور هم‌زمان ندارد.

تنوع دستگاه در بازار سبب شده تا دسته‌بندی کاری شامل سبک کار، سنگین کار و چند منظوره برای دستگاه‌های علف‌تراش به وجود آید.

انواع دستگاه های علف زنی

  • علف زن دستی،علف زن برقی، علف زن کوله پشتی
  • علفزن بنزینی، علفزن موتوری

کاربردهای علف تراش

۱- جهت برش، هرس و اصلاح علوفه، یونجه و چمن

۲- درو کردن گیاهان مختلف

۳- کندن علف های هرز و همچنین تر و تمیز کردن گیاهان اطراف خانه ها

۴- اصلاح قسمت هایی از گیاهان و چمن ها که توسط ماشین های چمن زنی قدیمی ممکن نیست

ویزگی های یک علف تراش ایده آل

۱- دارای موتوری با قدرت و توان مناسب باشد.

۲- در هنگام کار کردن صدا و  آلودگی کمی ایجاد کند.

۳- نیاز به تعمیر و نگهداری کمی داشته باشد.

۴- دستگاه تعادل مناسبی داشته و به راحتی بتوان با آن کار کرد.

۵- دارای طراحی سبک و قدرتمند باشد.

انواع علف تراش

علف تراش ها را بر حسب موتور بسته شده بر روی دستگاه به دو دسته برقی و موتوری تقسیم می کنند.

۱- علف تراش بنزینی

در این دسته از علف تراش ها، نیروی محرکه توسط یک موتور بنزینی تامین می گردد. قدرت موتورهای مورد استفاده در علف زن از ۱٫۵ تا ۳ اسب بوده که با توجه به حجم و نوع کار موردنظر می تواند مدل مناسب را انتخاب نمایید. در این دسته از علف تراش نیازی به دسترسی به برق وجود نداشته و در مکان های مختلف می توان با آن ها کار نمود.

اجزای علف زن یا علف تراش

دستگاه علف زن یا علف تراش از چند بخش الکتروموتور یا موتور بنزینی، میل یا لوله واسط، دسته یا نگه دارنده، تیغه برش یا نخ علف زن و سایر ملزومات تشکیل شده است. بلندی لانس علف زن یا علف تراش قابل تنظیم برای افراد با بلندی قد مختلف می باشد. عموما تیغه علف زن یا علف تراش به صورت افقی می باشد و در برخی از انواع علف زن یا علف تراش، محفظه ی تیغه، قابلیت جابجایی با وجین کن، هرس کن و یا اره زنجیری (اره شاخه زن) را دارد و این جابجایی، علف زن یا علف تراش را تبدیل به وسیله ای چند کاره می کند. تیغه علف زن یا علف تراش به صورت افقی و بدون هیچ واسطه ای بر روی محور خروجی دستگاه سوار می شود و بسته به نوع کار، شکل ظاهری این تیغه، متفاوت خواهد بود.

موتور علف زن یا علف تراش

 بخش موتور یا الکتروموتور به عنوان قلب علف زن یا علفتراش بوده و مهم ترین بخش آن می باشد. موتور علف زن یا علف تراش موتوری دو زمانه و چهار زمانه بسته به نوع کاری که برای آن مورد استفاده قرار می گیرد، طراحی شده است. قدرت برش علف زن یا علف تراش، بستگی به قدرت موتور یا الکتروموتور آن دارد. موتور علف زن ها با موتور دوزمانه، دور بالایی داشته ولی دارای قدرت کمتری نسبت به موتورهای چهارزمانه با دور پایین می باشند. در موتورهای دوزمانه روغن و بنزین به نسبت ۱:۲۰ مخلوط می شود و سوپاپ ندارد ولی در موتورهای چهار زمانه ، روغن و بنزین جدا از هم و در مخزن های مخصوص به خود مورد استفاده قرار می گیرند.

میل یا لوله واسط علف زن یا علف تراش

موتور از طریق یک واسطه به گیریکس تیغه متصل می شود که این واسطه در دو مدل شلنگی و ثابت می باشد. دستگاه های شلنگی با نام پشتی (علف زن کوله ای) و ثابت با نام علف زن دوشی از هم متمایز می شوند. در هنگام خرید باید به این نکته توجه داشت که علف زن یا علف تراش پشتی (علف زن کوله ای)  از انعطاف بیشتری نسبت به علف زن یا علف تراش دوشی برخوردار است. ولی به دلیل شلنگی بودن واسطه بسیار زودتر از دوشی مستهلک می شود لذا برای کارهایی درحد وسیع، علف زن یا علف تراش دوشی پیشنهاد می شود.

دسته یا نگه دارنده ی علف زن یا علف تراش

این قسمت که نقش کنترل کننده و فرمان علف زن یا علف تراش را دارد؛ به چندین شکلِ تک دسته، دسته دوچرخه ای، دایره ای یا حلقه ای طراحی و تولید گردیده است .

تیغه یا توپی نخ علف زن یا علف تراش 

با توجه به اینکه علف زن یا علف تراش ها در انواع و مدل های مختلفی هستند لذا  لوازم جانبی متفاوتی هم استفاده می نمایند که تیغه فلزی و توپی نخ علف زن از جمله ی آنها است.که با توجه نوع کاربرد دستگاه علف زن یا علف تراش امکان استفاده از توپی های آلمینیومی یا پلاستیکی وجود دارد.

تیغه ها

جهت کاربرد و کارآیی های مختلف اعم از برش، هرس، درو و اصلاح و نظم دهی به گیاهان مختلف تیغه های مختلف جهت بسته شدن بر روی دستگاه علف زن یا علف تراش موجود می باشند. تیغه های علف تراش یا علف زن در انواع مختلف دوپره، سه پره، چهارپره و هشت پره با دندانه های از ۳۶ تا ۱۰۰ دندانه در بازار موجود هستند که با توجه به حجم فضای سبز و کاربری موردنظر می توان نوع مناسب آن را انتخاب کرد. تیغه دوپره و سه پره و چهارپره، کاربردی شبیه هم داشته و بیشتر برای علوفه، یونجه و نعنا کاربرد دارند و تیغه های ۴۰ دنده ای و الماس برای بریدن علوفه هایی که ساقه آنها ضخیم شده باشد مورد استفاده قرار می گیرند.

هد علف تراش یا توپی علف تراش جایگزین تیغه می باشد. هد علفتراش عملکردی شبیه تیغه ولی با ظرافت بیشتری دارد که سر دستگاه به صورت قرقره که دور آن سیم لاکی پیچیده شده نصب می شود. موارد استفاده هد علفزن یا توپی علف زن، برش علوفه هایی است که کنار جدول، دیوار، تنه درختان و ازاین جمله می باشد.

 توپی نخ علف زن یا علف تراش

 نخ علف زن یا علف تراش دارای انواع متنوعی مانند نخ علف زن گرد یا ساده، نخ علفزن اره ای یا دندانه دار، نخ علف زن چهارگوش یا مربعی و نخ علف زن تیتانیوم یا مغزدار  جهت مصارف خاص طراحی و تولید شده است .

سایر ملزومات علف زن یا علف تراش

با توجه به اینکه برخی از مدل های علف زن یا علف تراش ها به شکل چندکاره تولید شده اند. ملزومات و لوازم دیگری چون کولتیواتور، گردو چین، زیتون چین، شمشاد زن، اره ی شاخه بر یا برش زن چمن همراه با این دستگاه ها قابل ارائه می باشد که با توجه به نیاز مشتری قابلیت افزوده شدن و نصب روی دستگاه را دارا می باشد.

ویزگی های یک علف زن یا علف تراش ایده آل

* علف زن یا علف تراش دارای موتوری با قدرت و توان مناسب باشد.

* براش کاتر یا علف زن در هنگام کار کردن صدا و  آلودگی کمی ایجاد کند.

* براش کاتر یا علف تراش نیاز به تعمیر و نگهداری کمی داشته باشد.

* دستگاه براش کاتر یا علف زن تعادل مناسبی داشته و به راحتی بتوان با آن کار کرد.

* براش کاتر یا علف زن دارای طراحی سبک و قدرتمند باشد.

نگهداری علف زن یا علف تراش

برای نگهداری و سرویس کردن علف زن یا علف تراش، باید تمام قسمت های دستگاه قبل از شروع کار بازدید شود و در صورت نیاز اقدامات لازم صورت گیرد. توجه داشته باشید در کلیه عملیات مربوط به کنترل، علف زن یا علف تراش باید خاموش باشد و هنگام استفاده از علف زن یا علف تراش، از برخورد تیغه آن با سطوح سخت باید جلوگیری شود تا به تیغه براش کاتر یا علفزن آسیبی نرسد.

  • تیغه از لحاظ تیزی، بصورت روزانه بازرسی شود و در صورت نیاز، تمیز و در صورت آسیب دیدگی، تیغه تعویض شود.
  • چنانچه طول نخ توپی علف زن به علت ساییدگی کوتاه شده باشد، باید به اندازه لازم اصلاح شود.
  • درصورتیکه سطح روغن علف زن یا علف تراش در محفظه پایین آمده باشد، باید روغن اضافه شود.
  • تیغه علف زن یا علف تراش به وسیله یک مهره ثابت شده است؛ هر بار قبل و بعد از استفاده از علف زن یا علف تراش، این مهره باید کنترل شود و در صورت نیاز با آچار محکم شود.

نمایش 1–20 از 41 نتیجه

مشاهده فیلترها
نمایش 20 36 48

علفتراش دوشی KHC 52CC

۳,۵۵۰,۰۰۰ تومان توضیحات محصول
علفتراش دوشی KHC 52CC علف تراش دوشی کی اچ سی کره با موتور ۵۲ سی سی دو زمانه ساخت کره 

علف زن پشتی اصل هوندا HONDA GX35 (DS)

۳,۲۹۰,۰۰۰ تومان توضیحات محصول
علف زن پشتی هوندا HONDA GX35 (DS) علف زن کوله پشتی  هوندا موتور این دستگاه در شرکت وابسته به هوندا

علف زن دوشی هوندا اصلی DS-GX35

۳,۲۰۰,۰۰۰ تومان توضیحات محصول
علف زن دوشی هوندا اصلی DS-GX35 علف زن هوندا اصلی GX35 علف تراش ، علف زن دوشی هوندا GX35 علف

علفتراش کوله پشته ای اصل KNC

۲,۹۷۰,۰۰۰ تومان توضیحات محصول
علفتراش کوله پشته ای اصل KNC علفتراش پشتی ( کا ان سی KNC اصلی ) علف زن کوله پشتی KNC

علف زن دوشی KNC اصلی

۲,۸۵۰,۰۰۰ تومان توضیحات محصول
علف زن دوشی KNC اصلی علفتراش دوشی ( کا ان سی اصلی ) علف زن دوشی KNC 40 EUU /

علف تراش پشتی KAZEI کره با لوازم اضافی

۲,۶۸۰,۰۰۰ تومان توضیحات محصول
علف تراش پشتی KAZEI  تحت لیسانس کره با لوازم اضافی 🙁 رینگ و پیستون-کاربراتور-هندل) علف تراش کازایی / KASEI Brush

علف تراش پشتی میتسوبیشی اصل تایلند ۴۳CC

۲,۵۹۰,۰۰۰ تومان توضیحات محصول
علف تراش پشتی میتسوبیشی اصل تایلند ۴۳CC علف تراش کوله پشتی اصل میتسوبیشی ۴۳ سی سی تایلند علف تراش پشتی

علف زن کوله پشتی فول کپی KNC

۲,۴۰۰,۰۰۰ تومان توضیحات محصول
علفتراش پشتی ( کا ان سی KNC کپی ) ، موتور ۴۰ سی سی  دو زمانه علف زن کوله پشتی

علف تراش دوشی میتسوبیشی اصل تایلند ۴۳CC با لوازم اضافی

۲,۳۶۰,۰۰۰ تومان توضیحات محصول
علف تراش دوشی میتسوبیشی تایلند ۴۳CC با لوازم اضافی علف تراش میتسوبیشی ۴۳ سی سی اصل علف زن بنزین  دو

علف زن دوشی (کا-ان-سی KNC فول کپی)

۲,۱۰۰,۰۰۰ تومان توضیحات محصول
علف زن دوشی فول کپی KNC علفتراش  دوشی ( کا ان سی KNC کپی )  موتور ۴۰ سی سی  دو

علف زن کوله پشتی PU/ BG 520

۲,۱۰۰,۰۰۰ تومان توضیحات محصول
علف زن کوله پشتی ایرانی BG 520 علف تراش چند کاره کوله پشتی با کیفیت بالا با تکنولوژی میتسوبیشی ژاپن

علف زن دوشی PU520

۱,۹۵۰,۰۰۰ تومان توضیحات محصول
علف زن دوشی پویا PU520 (علفتراش چند کاره- دارای قابلیت نصب ادوات مختلف )  با تکنولوژی  میتسوبیشی  CG520 با کیفیت

علف زن پشتی KUT BG430

۱,۸۲۰,۰۰۰ تومان توضیحات محصول
علف زن پشتی KUT BG430 علفتراش پشتی کات متعلقات : یک عدد تیغه فلزی + یک عدد تیغه نخ نایلونی

علف زن دوشی KUT CG430

۱,۶۰۰,۰۰۰ تومان توضیحات محصول
علف زن دوشی KUT CG430 علف زن دوشی  طرح میتسوبیشی   KUT CG430 علف زن ۴۳۰ موتور طرح میتسوبیشی ژاپن  دو

علف زن دوشی ویکتور ۴۳۰

۱,۵۵۰,۰۰۰ تومان توضیحات محصول
علف زن دوشی ویکتور NTB430 علفتراش دوشی VICTOR فرمان دوچرخه ای  U  – کمر بند تک بند متعلقات : یک

موتور تک علف زن POUYA 520 ایرانی

۱,۲۵۰,۰۰۰ تومان ۱,۱۵۰,۰۰۰ تومان توضیحات محصول
موتور تک علف زن POUYA 520 ایرانی موتور تکی علف زن ۵۲ سی سی طرح میتسوبیشی قابل نصب به گلدونی

موتور تک علف زن POUYA 430 ایرانی

۱,۱۵۰,۰۰۰ تومان توضیحات محصول
موتور تک علف زن POUYA 430 ایرانی موتور تکی ۴۳ سی سی علف زن قابل نصب به گلدونی گیربکس انواع

موتور تک علف زن طرح میتسوبیشی ۴۳۰ چینی

۱,۰۱۰,۰۰۰ تومان توضیحات محصول
موتور تک علف زن طرح میتسوبیشی ۴۳۰ چینی موتور تک علف زن طرح میتسوبیشی ۴۳۰ موتور تک علف تراش ۴۳۰

علفتراش پشتی KHC کره

موجود نیست توضیحات محصول
علفتراش دوشی KHC کره علفتراش پشتی کی اچ سی با موتور ۵۲ سی سی علف زن KHC کوله پشتی کره